Çocuğu Tanıma Teknikleri
7th September 2021 By 7 Renk
blog

Çocukların önemli olması kadar, onlarla olan iletişim ve onları tanımak da bir o kadar önemli etkendir. Hayata aileleri ile başlamaları, ilk önce annesini ve sonra babasını tanımalarına ek olarak ilk önce de onlarla iletişim kurdukları için çocukları tanımak da önemlidir. Sadece anne babaların değil, tüm aile bireylerinin ve çevredeki insanların da bu noktada çocukları tanıması gereklidir.

Güzel, kaliteli ve iyi bir iletişim kurmak çocukları tanıma tekniklerini bilme yolundan geçmektedir. Çocuklar her yönden tanındığı zaman (neyi sever, neyi sevmez, nelerden korkar, neler yapmaktan hoşlanır vb.) o bilgiler nezdinde hareket edileceği için, aynı zamanda ortaya kurulmuş güzel bir iletişim çıkmış olacaktır.

Sadece aileler ve çevre değil, aynı zamanda okul konusunda da çocukları tanıma son derece önemlidir. Bir çocuk tanınmadığı zaman, onun hayatında olumsuz şeyler yaşaması açısından sorun teşkil edebilir.

Çocukları Tanıma ve Değerlendirmenin Amaçları

En başta gelişimlerinin her yönden desteklenebilmesi amacı vardır. Çocukları tanımanın önemine az çok yukarıdaki  cümlelerde de değindik. Bunlara ek olarak tanımanın yanı sıra değerlendirme de önemlidir. Özellikle okul çağındaki çocuklar belirli değerlendirmelere tabi tutulduğu için yine karşımıza çocukları tanıma çıkıyor. Tanıma ve değerlendirmenin amaçlarına; onların daha iyi eğitmek, daha sağlıklı iletişim kurmak, daha iyi yetiştirmek gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Bu amaçların yanı sıra, bir çocuğu tanımak, onun olumsuz yanlarını görmek, değerlendirip onları belirlemek ve o olumsuz davranışları düzeltmek adına çalışmalar yapmak da bu amaçlara dahildir. Örneğin, bir çocuk hırçın ve sinirli yapıya sahip ise, bunu tanıdığımız zaman anlayabiliriz. Bunu anlamak da yine çocuğu tanımadan geçiyor. Tanıdıktan sonra değerlendirme devreye giriyor. Bu hırçın yanı değerlendirilip daha sakin bir yapıda olması için çalışmalar yapılmalıdır. Çocuğu tanıma ve değerlendirme amaçları kısaca bu şekildedir.

Çocukları Tanıma Teknikleri Nelerdir?

Bireyleri tanımak; o bireyin çeşitli nitelikleri üzerinde bilgi edinmeyi gerektirir. Bu tür bilgilerin hepsine bir anda ve topluca ulaşmak henüz mümkün değil. Çocukları tanımada kullanılan yaklaşım ve belirli teknikler sınıflara ayrılmış şekilde çok sayıda mevcuttur. Test ve test dışı olmak üzere iki grupta sınıflandırılabilir. Bu durumda; kişilik, yetenekler, ilgi ve sahip olduğu tutumlar test grubuna; birebir görüşme ve gözlemler de test dışı tekniklerdir.Başarı, yetenek ve kişilik konuları testlerle yapılabilir.

İlgi alanlarını ölçmek adına olan kısım ise gözlem yöntemine dayandığı için test dışı gruba dahildir. Evde yapılmakla birlikte okulda daha iyi yapılması mümkün olan bu gözlem, çocukların faaliyet alanları ve ilgi duydukları vb. şeyler hakkında bilgi verecektir.Çocukları kişilik açısından tanımada ise, ruh sağlığı sorunu olan veya psikolojik danışmaya ihtiyacı olan bireyleri belirlemede ülkemizde genellikle Minnesto Çok Yönlü Kişilik Envanteri ve Hacettepe Kişilik Envanteri kullanılmakta.

Tutum ölçekleri ise, çocuğun düşünsel, davranışsal ve duygusal yönleri belirlemek adına hazırlanmıştır. Anne babaların çocuk yetiştirmede sahip olduğu  tutumlar, anne ve babanın otoriter olması gibi etkenler tutum ölçekler adı verilen ölçekler ile elde edilebilir.

Diğer yöntem, kendini anlatma olan yani görüşmeler, anketler gibi yüz yüze yapılanlardır. Görüşmede birey tanınır. Burada görüşme sırasında karşıdaki kişi işinde uzmanlaşmış biri de olabilir.  Görüşme sırasında bilgi toplamak amacıyla bireyin beden diline, giyimine, ses tonuna ve olmazsa olmaz sergilediği genel davranışlara dikkat edilmelidir.Ankette, bireye yönelik sorular bulunmaktadır. Bu sorular tamamen araştırmacıya göre değişebilir. Çünkü hangi amaçla yaptığına göre sorular da değişmektedir.

Çocukları tanıma tekniklerini bu şekilde yüzeysel olarak değindik.

Çocuğu Tanıma Teknikleri Gözlem

Burada en büyük pay aslında çocukları gözlemlemektedir. Gözlem bir çocuğu hatta diğer insanları da tanımakta etkili bir yöntemdir. Gözlemler sayesinde bir çocuğun çeşitli yönlerinin farkına varabiliriz. Gözlem halindeyken, bir çocuğun kişilik yapısına kadar birçok yanını tanıyabiliriz. Davranışları, sözleri, yaptığı şeyler en başta bize kendisini tanıtmaya yetecektir.

Çocukları Tanımak ve Tanımamak Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu sorunun cevabı kolay aslında. Bir çocuk tanındığı zaman onun eğitimi daha verimli olacak ve stratejisi bilinmiş olacak. İlgi alanları bilindiği zaman o yönde sosyal hayatı da gelişmiş olacak. Fakat tanınmadığı zaman, hakkında hiçbir bilgi olmayacak ve bu hem iletişimi hem de çocuğun hayatını olumsuz etkileyecektir.

Bu konu hakkında daha fazla ve detaylı bilgiye 7 Renk Akademi ana sayfasından çocuk testleri eğitimimizden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.