Üniversite Onaylı Eğitim ve Sertifika Veren Kurumlar
15th September 2021 By 7 Renk
blog

Uzaktan eğitim fırsatının günümüzdeki yaygınlığı ile online sertifika taleplerinin de arttığı görülmektedir. Aslında uzaktan eğitim ile alınabilen sertifika paketleri uzun zamandır uygulanmaktadır. Ancak yakın zamanda gerek yurtiçinde gerek ise yurtdışında bulunan ücretsiz sertifika programlarının kişilerin olanaklarını çoğalttığı görülmektedir. Burada uluslararası boyutta tanınan üniversitelerin de eğitim programlarına katılmanın mümkün olduğu belirtilmelidir. Elbette bu kurumlardan alınacak eğitim içerisinde ücretsiz ders paketleri bulunsa da sertifikayı alırken belirli bir ücret ödenmelidir. Ancak yurtiçi eğitim programlarına bakıldığında üniversite onaylı sertifika almak için ücretsiz paketlerin seçilebildiği görülmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerindeki birçok üniversitede online ya da yüz yüze sertifika programları bulunmaktadır.

Elbette üniversitelerin onay verdiği özel sertifika programları da bulunmaktadır. Özel kurumların artık MEB, YÖK ve E-devlet geçerliliğine sahip sayısız sertifika seçeneğini sunduğu bilinmektedir. Eğitim sürecini uzaktan ders ile yürütecek olan kişilerin böyle programlara ulaşmaları daha kolaydır. Çünkü hangi şehirde bulunulduğu fark etmeden kayıt işlemi sonrasında farklı alanlara dair eğitimlere erişilebilmektedir. Eğitim paketinin kapsamına göre ücretlendirmeler değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ücretsiz sertifika programlarıda oldukça fazladır. Canlı derslerin veya teorik derslerin bulunduğu birbirinden farklı eğitim paketlerine ulaşmak olağandır.

Üniversite Onaylı Sertifikalar Nereden Alınabilir?

Eğitim hayatı boyunca lisans öğrencilerinin oluşturacakları özgeçmişe yetkinliklerini katmak istedikleri bilinmektedir. Her ne kadar lisans programları kişilerin temel yetkinliklerini sergilese de üniversite onaylı sertifika verileri kişiyi bir adım öne çıkarabilmektedir. Nitekim uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sertifika bireyin çalışma yetkinliğini oldukça yükseğe taşımaktadır. Dolayısıyla eğitim sektöründe olduğu gibi diğer iş alanlarında da lisans eğitimlerinin bir sertifika ile taçlandırılması mümkündür. Böylece kişinin yetkinliğinin ayrıntılı olarak onaylandığı bir belgeden söz edilebilmektedir. Tabi bu bağlamda Türkiye içerisindeki üniversite seçeneklerine online yurtdışı bazlı programlar da eklenmektedir. Anadolu Üniversitesi de mutlaka programları incelenmesi gereken ve çeşitli sertifika eğitimlerini sunan yurtiçi seçeneklerindendir.

Sertifika türlerinden bahsederken Meb onaylı ve E-devlet onaylı sertifikaların içeriğini açıklamak yerinde olacaktır. Nitekim Türkiye’de çalışacak olan veya yurtiçi bağlantılı bir firmada çalışan bireylerin Meb onaylı sertifika programlarını araştırdıkları görülmektedir. Üniversite onaylı sertifikalarda nasıl ki bu kurumun onayı bulunuyor ise Meb onayı sertifikalarda da aynı durumdan söz edilebilmektedir. Ancak özellikle eğitim alanında çalışanlar ya da çalışan adayları Meb onaylı sertifikaların faydasını göreceklerdir. E-devlet onaylı sertifikalarda da yüksek yetkinliğin devlet onayına sahip olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla böyle güvenilir eğitim paketlerine adım atmak her zaman garantili bir sertifikaya ulaşılmasını sağlamaktadır. 

Üniversite Onaylı Eğitimlerin Geçerliliği Nedir?

Üniversite onaylı sertifika programlarının geçerliliği oldukça kapsamlıdır. Nitekim bir lisans programında da eğitim sürecinin onaylandığı bilinmektedir. Sertifika programları ise daha çok alana yönelik olmaktadır. Dolayısıyla bu alanda veya beceride tamamen yetkinliğe ulaşıldığı sertifikalar ile doğrulanmaktadır. Özellikle yurtiçi ve yurtdışı düzlemlerdeki üniversitelerin herhangi birinden sertifika almak kişinin bu eğitim kurumu tarafından aldığı beceri kapsamında geliştirildiğini göstermektedir. Bununla birlikte üniversitelerin sertifika programları bazı özel kurumlarda da mevcuttur. Buradan çıkarılacak sonuç ise sertifikanın üniversite, Meb veya E-devlet onaylı olmasının geçerliliğini artırdığıdır. Ancak yine de elde edilebilecek kurum seçenekleri çeşitlidir. Böylece kişinin kendi iş tanımına veya kariyer hedefine uygun olan eğitim programını saptaması kolaylaşmaktadır.

Ücretli olan eğitim paketlerinde üyelik kaydının ardından programın ders kaydının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Belirlenen ders kapsamına ve ders sistemine uygun biçimde süreklilik gösterilmelidir. Nitekim canlı ders ile uygulamalı ve görüntülü katılım beklenen dersler aksatılmamalıdır. Ücretin ödenmesiyle birlikte programın bitiş süresine kadar tüm dersler, sınavlar, ödevler ve uygulamalar yerine getirilmelidir. Süreç bittiğinde ise sertifikanın hem online hem kapıya teslim ile elde edilmesi mümkündür. Görüldüğü üzere üniversite sertifikaları için birbirinden farklı kurum seçeneği olduğu gibi ders opsiyonu da fazladır. Temel eğitimler arasında yer alan etkili konuşma, insan ilişkileri, bilgisayar becerileri veya kriz yönetimi gibi derslerin incelenmesi yerinde olacaktır. Alanında yükselmek isteyen kişilerin ise çok daha yoğun ders paketlerine katılmaları uygundur. Bunlar arasında yabancı dil programları, çocuk gelişimi sertifikaları gibi sayısız meslek tanımına dair eğitim süreçleri yer almaktadır.

Değerli misafirimiz. Siz de bu ve benzeri eğitimler hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak 7 Renk Akademi eğitimlerine göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.secretcv.com gibi sitelere eklebilirsiniz.