Aile Danışmanlığı Sertifikası Veren Üniversiteler Hangileridir?
18th September 2021 By 7 Renk
blog

Aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler bu meslekte ilerlemek isteyen mezunlara büyük olanaklar sunmaktadır. Eğitim paketlerinde iş tanımına yönelik tüm becerilerin bulunduğu görülmektedir. Dolayısıyla sertifika eğitimlerine başlayacak bir kişinin süreci tamamladığında aile danışmanı unvanına ulaşması kolaylaşmaktadır. Ayrıca üniversitelerin eğitim programlarına kayıt olmak için belirli şartların yer aldığı da unutulmamalıdır. Sertifika programlarının öncesinde mesleğe yönelik bir lisans bölümünün tamamlanmış olması zorunlu tutulmaktadır. Aile danışmanı yetkinliğine ulaşılması için temel lisans eğitimlerinin alınması oldukça önemlidir. Nitekim okunan lisans programlarındaki eğitimler kişiyi mesleğe hazırlamaktadır. Sertifika programlarında ise doğrudan mesleki yeterlilik becerilerinin ayrıntılı biçimde kazandırıldığı söylenebilmektedir. Bu bağlamda üniversitelerin pek çok alanında mesleğe uyum sağlayan eğitimlerin alınmasından da bahsetmek gerekecektir.

Üniversitelerin sertifika programlarına katılmak için bireylerden beklenen şartlar lisans eğitimine yöneliktir. Bu eğitim süreçlerinin psikoloji ya da sosyoloji ile koşutluk gösteren alanlarda tamamlanmış olması uygundur. Örnek verilebilecek lisans programları arasında sosyal hizmetler ve sosyoloji bulunmaktadır. Bu lisans düzeyini tamamlayan kişilerin rahatlıkla sertifika düzlemine geçiş yapması mümkündür. Yine psikoloji mezunları ya da üniversitede PDR eğitimini tamamlayanlar da sertifika almak için başvuruda bulunabileceklerdir. Çocuk gelişimi okuyan mezunlar da bir aile danışmanı adayı olarak görülmektedir. Bu sebeple mezun olanlar aile danışmanlığı eğitim süreci içerisine dahil olarak gerekli sertifikalarını tamamlayabilirler. Hemşirelik, tıp, klinik psikoloji, aile danışmanlığı lisans programlarında eğitimini alan kişiler de doğruda aile danışmanlığı etabına geçiş yapabilmektedirler.

Aile Danışmanı Olmak İçin Alınabilecek Sertifikalar

Aile danışmanı olmak isteyenlerin hangi üniversitelerde sertifika programlarının bulunduğunu araştırdıkları görülmektedir. Bu araştırmaları ise aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler bazında örnekler sunarak açıklığa kavuşturmak mümkündür. ile danışmanlığı eğitiminin genellikle yüz yüze verildiği bilinmektedir. Ancak online eğitim modelinin gelişmesi ile zorunlu anlarda uzaktan eğitim de uygulanabilmektedir. Bu durum farklı illerde bulunan üniversitelerin eğitim programlarına başvurulmasını mümkün hale getirmektedir denebilir. Bu konuda 7 Renk Akademi ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

Aile danışmanı unvanına ulaşılması için lisans programlarının tamamlanması da önemlidir. Doğrudan aile danışmanlığı lisans programlarına kaydolmak isteyenler de birçok üniversiteyi tercih edebilmektedirler. Yukarıda örneklendirilen üniversitelerde örgün eğitim ile kayıt olunabilen lisans programları bulunmaktadır. Ancak Hacettepe Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi sayısız üniversitede lisans programlarının bulunduğu görülmektedir. Yani lisans eğitimini de aile danışmanlığı alanında yapmak isteyenlerin tercihlerini çoklu üniversiteler arasında yapmaları olağandır. Sertifika veren başka üniversite örnekleri de vardır. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu üniversitelerden biridir. Kapsamlı aile danışmanlığı sertifika programları sunan üniversitelerin herhangi birine kayıt olunması olağandır. Fakat eğitim sürecinin nasıl ilerlediği ve sertifika paketinin içeriğinin ne olduğu dikkatlice incelenmelidir.

Aile Danışmanlığı İçin Üniversitelerden Sertifika Alma Süreci

Aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler gibi özel kurumlar da bulunmaktadır. Ancak bu özel kurumların üniversiteler ile anlaşmalı olduğu görülmektedir. Dolayısıyla sertifikasını edinmek isteyen kişilerin kendi illerinde bulunan özel kurumlara başvurmaları mümkündür. Böylece yüz yüze eğitim sürecinin kişileri zorlamayacağı belirtilebilmektedir. Üniversite onaylı sertifika veren tüm kurumlar yeterliliği sağlamaktadır. Bu nedenle sertifika programına başvurmak isteyen bir kişinin sertifika geçerliliğini sorun etmesinin lüzumu olmayacaktır. Elbette üniversitelerin birebir sunduğu sertifika programları özellikle yeni mezunlara daha güvenilir gelebilmektedir. Yine de Meb ve üniversite onaylı kurumların oldukça fazla seçeneği içerdikleri unutulmamalıdır. Doğrudan Meb tarafından sunulan aile danışmanlığı sertifika eğitimleri de vardır.

Aile danışmanlarının öncelikle lisans düzeyinde uygun bölümleri tamamlamaları gerektiğinden söz ettik. Ardından sertifika alınabilecek çeşitli üniversite seçeneklerini belirttik. Bununla birlikte eğitim sürecine değinmenin de önemli olduğu söylenebilmektedir. Özellikle uzaktan ya da yüz yüze eğitim modelinin hangisinin zorunlu tutulduğuna dikkat edilmelidir. Bununla birlikte kişilerin yetkinliklerini artırmaları için meslekle ilişkili olan farklı becerileri de edinmeleri yerinde olacaktır. Örneğin etkili konuşma ve diksiyon ya da öfke ve sinir kontrolü gibi eğitimlere kayıt olunabilir. Böylece aile danışmanlığı eğitiminin yanı sıra sosyal ilişkiler ve kişisel hakimiyet konusunda da gelişme sağlanacaktır. Aile danışmanlığı sertifikasının içeriği düşünüldüğünde meslek etiğinden uygulamalı stratejilere kadar bütün detaylara hakim olunacağı belirtilebilmektedir.

Değerli okuyucumuz. Siz de aile danışmanlığı  hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak aile danışmanlığı programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.