Montessori Eğitimi Nedir?
25th July 2021 By 7 Renk
blog

MONTESSORİ EĞİTİMİ NEDİR?


Montessori, tüm çocukların kendi hızlarında tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan çocuk merkezli bir eğitimdir. Uygulama odaklı yaklaşımı, öğrencilerde çalışma, çalışma ve öğrenme sevinci uyandırır ve onları 21. yüzyılda başarılı bir şekilde yaşamaya hazırlar.

Montessori'nin eğitim yaklaşımı, Dr. Maria Montesori. Öğrencilere, öğrenme ve liderlik için mükemmel bir temel geliştirmelerine yardımcı olacak düşünceli ve teşvik edici bir ortam sağlar.

Montessori yöntemi kare çivileri yuvarlak deliklere yapıştırmaya çalışmaz; Bunun yerine, çocuğu öğretmenin veya sistemin ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre uyarlamaya çalışmak yerine, çocuğun gelişimsel ihtiyaçları ve özellikleriyle çalışmak kasıtlı olarak esnektir.

Montessori, geleneksel eğitimden farklı olarak, öğrenme sürecinin bir parçası olan becerilerin gelişimini destekler, gerçekleri ezberlemeye değil, iş ve yaşamın her alanında uygulanabilen öğrenme sürecine hakim olmaya dayanır. Çocuklar kendi hızlarında öğrenirler.

Geleneksel Montessori pedagojisinin tanımlayıcı özelliklerinden bazıları şunlardır:

TÜM ÇOCUK İÇİN ODAK
Montessori, geleceğin yetişkinleri için bilişsel hazırlık ve sosyal becerilerin, duygusal büyümenin ve fiziksel koordinasyonun gelişimini destekler. Müfredat, çocuğun öğrenme sevincini yaşamasını sağlar ve çocuğu süreçten zevk almaya teşvik eder, bu öğrenme sevinci özgüven gelişimini arttırır ve öğrencilerin kendi kendine öğrenme yoluyla bilgilerini inşa ettikleri deneyimler sağlar.

Hazırlanmış Ortam
Montessori sınıfının ortamı, okullarda gördüğünüz her şeyden farklıdır. Öz-yönetimli öğrenmenin gerçekleşebilmesi için tüm öğrenme ortamının (sınıf, materyaller ve sosyal ortam/atmosfer) çocuğu desteklemesi gerekir. Öğretmen, çocukların güvenli ve olumlu bir ortamda çalışmaları için fırsatlar da dahil olmak üzere gerekli kaynakları sağlar. Öğretmen ve çocuk birlikte, benlik saygısını artıran ve çocukların keşfetmelerini ve keşfetmelerini sağlayan güvenilir ve saygılı bir ilişki oluşturur.

MONTESSORI MATERYALLERİ
Dr. Montessori, çocukların zevk aldığı ve yaptığı aktivite türlerini tekrar tekrar gözlemledi ve bu da onu çeşitli duyusal, sıralı ve kendi kendini düzelten materyaller geliştirmeye yöneltti. Materyal, somuttan duyusaldan soyuta doğru inşa edilen öğrenmeyi sağlar.

ÖĞRETMEN
Montessori öğretmeni bir çevre tasarımcısı, kaynak kişi, rol model, gösterici, kaydedici ve her çocuğun davranışlarının ve gelişiminin titiz bir gözlemcisi olarak hareket eder. Tam Montessori sertifikası almak için kapsamlı eğitim gereklidir. Yaş grupları için özel uygulamalı dersler içerir.

MONTESSORI'Yİ BU KADAR ÖZEL YAPAN NEDİR?
Nereden başlayalım?Montessori materyallerinden hareket, keşif ve işbirliğini teşvik eden sınıf tasarımına ve akran öğrenimi, bağlantı ve liderliği teşvik eden üç yıllık yaş gruplarına kadar Montessori ile ilgili her şey çok özeldir.

Montessori pedagojisinin değeri bazen öğrenciler tarafından hemen anlaşılmaz, ancak hayatın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Bir Montessori Akademisi mezunu, üniversitenin birinci yılının başlarında gerçek dünya ve problem çözme becerilerinde daha az zorluk çektiğini belirtti. 

"Arkadaşlarım ve ben evlerimize ve rutinlerimize yerleşirken çevremize ve kendimize nasıl bakacağımızı bulmaya çalışıyoruz. Bazı arkadaşlarım için çamaşır yıkamak ve yemek planlaması korktukları büyük ve aşılması zor işlerdir.Bana küçük ve zahmetsiz gibi gelen bu olaylar onlar için zor, tam zamanlı işler... diğer görevleri bildiğim için cevabını bilmediğim problemleri çözebileceğimi hissettiriyor."

Mezunlarımız Montessori'de geçirdikleri zamanın önemli bir özgüven kaynağı olduğunu söylüyorlar.

DR.MARÍA MONTESSORI KİMDİR?
Montessori pedagojisi Dr. Maria Montessori, küçük çocukların davranışlarını ve ihtiyaçlarını bilimsel olarak gözlemlemesi sonucunda kuruldu. Roma Üniversitesi'nden mezun olan ilk kadın doktor olan Maria Montessori, zihinsel engelli olarak etiketlenen çocuklar için doktor olarak çalışmaya başladı.

1907'de Montessori, Roma'daki San Lorenzo'nun kenar mahallelerinde yoksul ailelerin çocukları için bir kreş açmaya davet edildi. Dr. Montessori buna la casa dei bambini veya "Çocuk Evi" adını verdi ve programları, küçük çocukların en iyi olmaları için ve kendi işlerini geliştirmek için motive eden ve kendi kendine öğrenmelerine yardımcı olan deneyimler sağlayan gelişim materyalleriyle dolu zenginleştirici bir ortamda tasarlandı. 

Montessori'nin devrimci teorileri arasında başlıcaları:

Çocuklara yetişkinler tarafından farklı ve farklı bireyler olarak saygı gösterilmelidir.
Çocuk, amaçlı etkinliklerle kendilerini yaratıyor.
Öğrenme için en önemli yıllar 6 yaşına kadar olan doğumlardır.
Çocuk, hem insanları hem de materyalleri içeren çevrelerini özümseme ve öğrenme konusunda alışılmadık bir zihinsel duyarlılığa ve yeteneğe sahiptir.

1912 gibi erken bir tarihte Montessori mesajını Kuzey Amerika da dahil olmak üzere dünyanın her yerine taşıdı. İlk coşkulu tepkiden sonra, yöntem 1950'lerin ortalarında yeniden tanıtıldı. Montessori eğitimini ilerletmek için kurulan kuruluşlar arasında Türkiye'den Uluslararası Montessori Okulları Eğitim Derneği vardır.

Şu anda dünya çapında 22.000'den fazla Montessori okulu bulunmaktadır.Montessori yöntemi, uluslararası olarak dünyadaki en başarılı eğitim modellerinden biri olarak kabul edilmektedir ve diğer tüm alternatif eğitim yöntemlerinden daha fazla akademisyen ve profesyonel tarafından çocukları için seçilmektedir.

MONTESSORI “Geleneksel” VEYA “Geleneksel” EĞİTİM NEDİR?
Montessori adı ve materyali herkese açık olduğundan, herhangi bir kişi veya okul Montessori olduğunu iddia edebilir. “Otantik” veya geleneksel bir Montessori sınıfı, tüm seviyelerde aşağıdaki temel özelliklere sahip olmalıdır:

İşbirlikçi öğrenme, akran öğretimi ve duygusal gelişim için sosyal etkileşimi teşvik eden bir sınıf ortamı.
Öğrencilerin problemleri çözmeleri, bilgi bağlamlarını belirlemeleri ve yeni fikirler geliştirmeleri için büyük zaman blokları.
Fiziksel, entelektüel, yaratıcı, sosyal ve kişisel bağımsızlığı teşvik etmek için çeşitli Montessori materyalleri, etkinlikleri ve deneyimleri.
Aile ile ortaklık Aile, bireyin genel gelişiminin ayrılmaz bir parçası olarak görülür.
öğretmen, Montessori felsefesi ve metodolojisi konusunda öğrettikleri yaş düzeyi için, temel kavramları uygulamaya koyma becerisi ve kararlılığı ile eğitilmiştir.


MONTESSORI EĞİTMENİ OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Burada ki linke tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Bu makale 7 Renk Akademi editörleri tarafından yayınlanmıştır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Değerli okuyucumuz. 7 Renk Akademiden aldığınız sertifikalarınızı rahatlıkla www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.